Kent Mutfağı

 


+ Hakkımızda

 

2003 yılında Mithat Arer tarafından kurulan Kent Yapı Mimarlık firması; kurumsal kimlik, mekân tasarımları ve birçok malzeme desteği ile uygulama & çözüm ortaklığı hizmeti sunmaktadır. Ekip olarak felsefemiz “tüm canlıların mutluluğunu hedefleyen bir mimarlık anlayışının” bütün disiplinlere yayılmasını sağlamaktır. Bunun ışığında mekânların kendilerine özgü kimliklerini bozmadan sürekli kullanıcısına yeni yaşam alanı tasarımlamak birincil amacımızdır. Yıllardır disiplin ve özveri ile çalışma hayatına devam ederken yaratıcı, akılcı ve uygulanabilir mekânlar oluşturmak ve beraberinde mutlu toplumların mimarı olma hayalini kurduk. Bu hayal ile beraber yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarımıza devam ederken sizlerle olan 15 yıllık dostluğumuzu daha da ileri yıllara taşımak arzusundayız.

 

“…Mimarın uzmanlığı, çok çeşitli bilim ve sanat dalının öğrenimiyle zenginleşmiş bir bilgiyi kapsar. Bu bilgi sayesinde, tüm diğer sanatların yaratımları hakkında söz söyleme yetkisi elde edilir. Bu bilgi hem pratiğe hem teoriye dayanır. Pratik, belirli bir tasarıya uygun herhangi bir malzemeden el becerisiyle bir ürün meydana getirme işini sürekli ve rutin şekilde tecrübe etmedir. Teoriyse, el becerisiyle meydana getirilmiş şeyleri aklın terazisinde tartıp ispatlayabilme ve izah edebilme kabiliyetidir.

…Bu yüzden teorik eğitim almadan sırf el becerisi kazanmak için uğraşıp didinen mimarlar, bu uğraşlarına değecek nitelikte bir etki uyandırmayı başaramamıştır; öte yandan sadece teori ve kitabi bilgiye bel bağlayanların da bir gerçekten ziyade bir hayalin peşinde koşuşturmuş oldukları açıktır. Ama her iki açıdan da donanımlı kişiler, tam donanımlı askerler gibi, hızla ve etkin şekilde hedeflerine ulaşmıştır.

…Çünkü her konuda, ama özellikle mimarlıkta iki esas söz konusudur: Anlamlandırılan ve anlamlandıran. Anlamlandırılan, tartışmaya konu olan tasarıdır; bunu anlamlandıransa, bilimin ilkeleriyle yapılan ispattır. Bu yüzden açıkça görülüyor ki, kendisini mimar olarak addeden kimse her iki açıdan da deneyimli olmak zorundadır. Kısaca, hem doğal bir yeteneği olması icap eder hem de bilimini öğrenmeye yatkın olması. Çünkü ne öğrenim olmadan doğal yetenek ne de doğal yetenek olmadan öğrenim usta bir zanaatkar yaratabilir. Mimarın eğitimli sayılabilmesi için de, çizimi kuvvetli olacak, geometriyi iyi bilecek, geniş çaplı bir tarih bilgisi olacak, felsefecileri dikkatle dinlemiş olacak, müzik bilecek, hekimlikle bir tanışıklığı olacak, hukukçuların dilinden anlayacak, astronomiyi ve göğün mantığını iyi kavramış olacak.”

- Marcus Vitruvius Pollio 

Mimarlık Üzerine

 

 

 + Hizmet Başlıklarımız

 

  • Mimari ve İç Mimari Tasarım, Proje ve Uygulama Hizmetleri
     
  • Mimari ve İç Mimari Danışmanlık Hizmetleri
     
  • Proje Yönetimi ve Yönetim Danışmanlığı

 

+ Umay Yılmaz ARER


Sanat eğitimine lise öğrenimini aldığı, Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde başladı. 1997 yılında çeşitli karma sergilere katıldı. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümünü dereceyle kazandı. 2002 senesinde üniversiteden mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında “Eskişehir Şehir Tiyatrolarında” kostüm dekor tasarımcılığı yaptı. Mezuniyeti sonrası kısa dönem çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra kendi firmasını kurdu. 2013 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. 2017 yılında Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümünde proje – malzeme ve uygulama projesi derslerini, İstinye Üniversitesinde projeye giriş derslerini vermeye başladı. Halen Show Tv – Kanal 360 gibi ulusal kanallarda olmak üzere dekor çalışmalarına ve iç mimarlık çalışmalarına devam etmektedir. 

 

+ Mithat ARER


Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesine devam ettiği yıllarda kendi mimarlık firmasını kurdu. Aynı yıllarda yurt içi ve yurt dışında birçok etkinlikte bulundu. 2008 – 2010 yıllarında kendi tasarladığı banyo mobilyalarının üretim ve satışına başladı. 2015 yılında Haliç Üniversitesi İç Mimarlık Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Eş zamanlı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden çeşitli dersler aldı. Halen kentsel dönüşüm firmalarına çözüm ortaklığının yanı sıra, Show Tv – Kanal 360 gibi ulusal kanalarında da dekor çalışmalarına devam etmektedir. Mimarlık ve yapı malzemesi ürünleri üzerine faaliyet gösteren firma bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.